czwartek, 05 sierpień 2021 11:08

sobota, 07 listopad 2020 13:04

Dekret biskupa opolskiego

DEKRET

W trosce o oddawanie należnej czci Bogu Wszechmogącemu oraz uświęcenie wiernych i ich ochronę przed zakażeniem, w nawiązaniu do przepisów obowiązującego prawa kościelnego i świeckiego, od 7 do 29 listopada br. na terenie Diecezji Opolskiej postanawiam, co następuje. Tym samym odwołuję wszystkie wcześniejsze ustalenia w przedmiotowej materii.

ZASADY DOTYCZĄCE OBIEKTÓW KULTU RELIGIJNEGO

1. W kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 15 m2. Informację o dopuszczalnej liczbie wiernych należy wywiesić na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu.

2. Zobowiązuję wiernych do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.

3. Zakazuję napełniania kropielnic wodą święconą.

sobota, 31 październik 2020 08:33

Warunki uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych

W roku 2020 odpust zupełny za zmarłych można uzyskać pod innymi warunkami niż zwykle. Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze bądź z uwagi na brak możliwości udania się na cmentarz modlą się za zmarłych, łącząc się z nimi jedynie duchowo, zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, a także odpust zupełny, ustanowiony 2 listopada z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz" i „Wierzę w Boga”, obowiązują w tym roku na terenie Diecezji Opolskiej przez cały listopad.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, aby zapobiec gromadzeniu się wielu wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego
z fragmentów Ewangelii, zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo też wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Biskup Opolski

+ Andrzej Czaja

sobota, 29 sierpień 2020 20:32

Nowy dekret Biskupa Opolskiego

Zachęcamy do zapoznania się z nowym dekretem Biskupa Opolskiego na czas pandemii wirusa SARS-CoV-2.

niedziela, 23 sierpień 2020 20:01

Święcenie pojazdów